The world is full of choices.. Unlimited possibilities..

Temat: Polska jeździ na gazie z kuchenek
Jak jak kocham pismaków a co do jasnej cholery ma wspólnego liczba oktanowa ze ilości zużytego gazu. Przecież to zależy od wartości opałowej. Temu panu od Volvo to tez niezłe wychodzi (bo przelicznik litr = metr to jest wmiarę poprawny) to 7 litrów na 100 dla 2,4 silnika gratuluje osiagów

U mnie zakład gazowniczy otwiera stację CNG na początek miasto zakupiło solarisy łamane niskopodłogowe . Podobno 40 m3 na 100 km co w efekcie ma dać 25% redukcji kosztów względem autobusów na ON. Zaskoczyło mnie ze to są silniki ZI a reszta podobno bajka.
Z tego co wiem to Rzeszów jest najprężniejszy jeśli chodzi o autobusy na CNG .
Źródło: norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=3370Temat: [CC]LPG,a cheek engine
Witam

Czy moglibyście polecić jakiś dobry zakład gazowniczy w Rzeszowie lub okolicach.
Źródło: forum.corsaclub.pl/viewtopic.php?t=13468


Temat: Święto Paniagi 2010
W dniu 3 maja 2010 roku na ul. 3 Maja oraz na rzeszowskim Rynku, już po raz siódmy, odbędzie się Święto Paniagi. Jest ono jedną z najważniejszych dorocznych imprez organizowanych w Rzeszowie oraz jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i promocyjnych regionu i jego mieszkańców.

Jak co roku na ulicy 3 Maja rozstawione zostaną dwie sceny, natomiast trzecia będzie działała na Rynku. Zaprezentują się na nich rzeszowskie szkoły, uczelnie, domy kultury, zaproszeni muzycy, aktorzy, iluzjoniści. Odbędą się prezentacje instytucji, firm i producentów m.in. cukiernictwa, mięs, nabiału, miodu, nalewek, kosmetyków. Na największym rzeszowskim jarmarku rękodzieła można będzie wyszukać niepowtarzalną ozdobę i pamiątkę spośród obrazów, rzeźb, biżuterii, ceramiki, książek, pachnideł, wyrobów szydełkowych, wyrobów z gliny, masy solnej, bibuły czy słomy.

Wyjątkowość Święta Paniagi dopełniają imprezy towarzyszące w tym bogaty program artystyczny. Usłyszymy m.in. jazz gangsterski lat 20 w wykonaniu zespołu Swing Thing, utwory klasyczne i musicalowe w wykonaniu Mateusza Dembka – półfinalisty „Mam Talent”, covery polskiej muzyki rozrywkowej, chóry, muzykę big bandową i rockową, a także będziemy mogli podziwiać pokazy tańców folklorystycznych, towarzyskich, nowoczesnych, baletu i break dance. W programie również parada orkiestr, parada taneczna w rytmach poloneza, pokaz ratownictwa medycznego, sztuki barmańskiej, garncarstwa, wojskowości, sprzętu policyjnego, karate oraz widowiskowy taniec lwa chińskiego. Swoje podwoje otworzy Muzeum Okręgowe oraz Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, które zaproszą na bezpłatne zwiedzanie wystaw. Natomiast Kino „Zorza” zaprosi na pokaz filmów animowanych prof. Jerzego Kuci i spotkanie z autorem, jak również na pokaz filmu dokumentalnego o kinie „Zorza” oraz pokaz filmu Huberta Gotkowskiego pt. „Manna”.

W ramach Dni Otwartych Polskiego Radia Rzeszów odbędą się wejścia na żywo, konkursy, a także koncerty utrzymane w stylistyce rockowej na scenie usytuowanej pod Radiem. Zagrają m.in.: Eskaubei & Dj Zoltan, Kapela na Dobry Dzień, Neuron i Chłopacy.

Tegoroczne „Święto Paniagi” zakończy koncert URSZULI, która będzie promować swój najnowszy, długo oczekiwany album pt. „Dziś już wiem”.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Organizatorzy: Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, Polskie Radio Rzeszów.
Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Wyborcza.
Sponsorzy: Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie, Oddział Zakład Gazowniczy w Rzeszowie, Auto-Res.
Partnerzy: Rada Osiedla Śródmieście Północ, Rada Osiedla Śródmieście Południe, Kino Zorza, Tablitek.
Źródło: forum.miastorzeszow.pl/viewtopic.php?t=4270


Temat: Autobusy testowe
Gaz krąży w błędnym kole

Czy toruński MZK znajdzie oszczędności, inwestując w pojazdy CNG, których koszt może się zwrócić?

Marek Nienartowicz, Środa, 17 Czerwca 2009
Zmniejsz tekst Domyślna wielkość tekstu Powiększ tekst

Otwarta rok temu w Toruniu stacja z gazem ziemnym dla samochodów nie cieszy się zbytnią popularnością. Czemu jej klientem nie jest np. MZK?
image

Pojazdów napędzanych CNG w Toruniu i okolicy jest niewiele. Należy do nich testowany przez MZK autobus przegubowy / Fot. Adam Zakrzewski

Rozruch stacji z gazem ziemnym (CNG) przy ulicy Legionów 220 rozpoczął się w kwietniu 2008 roku. Oficjalnie otwarto ją rok temu. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Cóż z tego. Łatwo zaobserwować, że korzysta z niej niewielu kierowców. Porównania z liczbą klientów stacji benzynowych nie mają żadnego sensu.

- Z miesiąca na miesiąc coraz więcej klientów posiadających pojazdy zasilane CNG dowiaduje się o istnieniu tej stacji - przekonuje Michał Jarski ze spółki Biogaz Inwestor, która obsługuje stację. - Zwiększa się tym samym sukcesywnie miesięczna liczba tankowań. Brakuje jednak masowych odbiorców. Takim mógłby być Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, gdyby wprowadził autobusy miejskie CNG.
Reklama

Nie ma dokładnej liczby pojazdów zasilanych CNG w Toruniu i okolicy. W bazie klientów stacji przy Legionów znajduje się ich kilkadziesiąt. Są w niej także pojazdy należące do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. - Zdarzają się również klienci przejezdni, tankujący za gotówkę, nie znajdujący się w bazie - dodaje Michał Jarski.

Wspomniany MZK tylko testuje autobusy napędzane CNG. Po mieście przez rok jeździł charakterystyczny pojazd, z zamontowanymi na dachu zbiornikami paliwa. Teraz MZK testuje kolejny pojazd.

- Niestety, nie ma zachęt, promocji, które skłaniałyby do kupowania pojazdów napędzanych CNG lub montowania w samochodach odpowiednich instalacji - zauważa Rafał Pazura z PGNiG. - Lepiej jest na południu Polski. Na większą skalę z CNG korzysta komunikacja miejska w Rzeszowie i Tarnowie. Mamy do czynienia z błędnym kołem. Instalacja do CNG jest rzeczywiście droga. Opłaca się jednak zainwestować, bo samo paliwo należy do najtańszych. Jest ekologiczne i łagodne dla tzw. wrażliwych części samochodu. W razie wypadku nie ma też groźby eksplozji. Gaz ziemny ulatnia się w ułamku sekundy.

- Jesteśmy na etapie analiz - mówi Piotr Rama, wicedyrektor toruńskiego MZK. - Sprawdzamy i porównujemy zużycie i koszty oleju napędowego oraz gazu ziemnego. Oszczędności z CNG byłyby przy wysokiej cenie oleju. Teraz mamy dylemat, czy zdecydować się na pojazdy zasilane gazem ziemnym.

Kilometry i kilogramy

* 5-7 tys. zł - tyle kosztuje montaż instalacji na gaz ziemny w samochodzie
* 2,10 zł - tyle kosztuje kilogram gazu ziemnego w Polsce
* 12 zł - taki jest średni koszt jazdy pojazdem na CNG na 100 km
* 150-200 - tyle tankowań miesięcznie notuje stacja CNG w Toruniu

Żródło >>> http://www.nowosci.com.pl...140825&IdTag=38

Jesli w złym temacie prosze o przeniesienie
Źródło: komunikacja-torun.pl/forum/viewtopic.php?t=205


Temat: Wjazd do garażu
Parkowanie samochodem z LPG w garażu

Data: 01-02-2005 r.


Pytanie: Czy w polskim prawie są jakiekolwiek przepisy zabraniające/ograniczające parkowanie pojazdów na gaz LPG w garażach podziemnych wielostanowiskowych? Mam miejsce w takim garażu pod budynkiem mieszkalnym i strasznie śmierdzi w nim właśnie gazem z pojazdu. W wymienionym garażu właściciele pojazdów posiadają spółdzielcze własnościowe prawa do miejsca postojowego lub też wynajmują miejsca od spółdzielni. Ja posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca, a właściciel pojazdu na gaz wynajmuje je od spółdzielni.


Nie istnieją żadne przepisy, które zakazywałyby korzystania z parkingów podziemnych posiadaczom samochodów z instalacją gazową. Ochronę w tym wypadku zapewnia regulacja określające normy, które powinny spełniać części montowane w samochodach. Dotyczy to również instalacji gazowej.


------------------------------------------


Zakaz wjazdu

Podziemnych garaży, które wprowadzają zakazy wjazdu dla samochodów napędzanych gazem jest coraz więcej. Ostatnio burza rozpętała się w Poznaniu, gdy takie obostrzenia zapowiedziano w nowo wybudowanym parkingu pod Placem Wolności. W efekcie samochody na gaz muszą znaleźć sobie parking poza ścisłym centrum miasta.

Ale to nie jedyne miejsce, gdzie właściciele parkingów dzielą auta na lepsze i gorsze. Zakazy takie obowiązują między innymi we Wrocławiu na parkingu administracji Locator, w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej oraz w wielu centrach handlowych w całej Polsce. To także bardzo popularne działanie administracji wielu nowych osiedli mieszkalnych. Jednak żadna z nich nie uprzedza o tym osób kupujących miejsca parkingowe w nowo budowanych garażach.

- To nic nowego. Takie zakazy od dawna istnieją na zachodzie. Obowiązują na przykład w tunelach górskich w Austrii i Szwajcarii – mówi Tomasz Piechociński z zakładu zajmującego się instalacjami LPG. Poza Alpami z zakazami wjazdu do podziemnych parkingów można spotkać się w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech oraz w tunelu pod kanałem La Manche. Poza tym na Zachodzie auta napędzane gazem nie mają wjazdu nie tylko na parkingi osiedlowe, ale także hotelowe. Tyle że na zachodzie na autogazie jeździ niewiele samochodów. W Holandii 700 tysięcy, we Francji 200 tysięcy. W Polsce 15 procent – w sumie około 1,8 mln aut.

Auto jak butla gazowa

Czy zakazywanie wjazdu samochodom, które dopuszczone zostały do jazdy po drogach ma jakikolwiek sens i podstawy prawne? Argument, jaki pada z ust firm wprowadzających zakazy dotyczy głównie bezpieczeństwa. Ich zdaniem gaz, który wycieknie z instalacji samochodu może zapalić się i wybuchnąć pod wpływem iskry. A że jest cięższy od powietrza, nie wyparuje z podziemnego garażu. Poza tym jedna z najczęstszych usterek instalacji gazowych powoduje właśnie wyciekanie gazu.

– To absurd. Na właścicielach garaży spoczywa obowiązek odpowiedniego ich wentylowania. Przy dobrej wentylacji gaz nie będzie zalegał na podłodze, przez co nie będzie niebezpieczny – mówi Piechociński.

Nie jest też jasne, czy wprowadzanie takich takich obostrzeń jest zgodne z prawem. Zdaniem wielu właścicieli instalacji nie ma w Polsce przepisów regulujących te kwestie. Właściciele parkingów powołują się jednak na przykład na rozporządzenie ministra infrastruktury odradzające stosowanie instalacji gazowych w podziemnych pomieszczeniach. Ale czy instalacja gazowa budynku to to samo co samochód z instalacją znajdujący się w budynku? Inni wskazują na rozporządzenie ministra gospodarki. Z niego z kolei wynika, że w pomieszczeniach poniżej gruntu ani w garażach nie można ustawiać butli z gazem. Tu jednak znów pojawia się wątpliwość - czy butla to to samo co instalacja LPG znajdująca się w samochodzie?

Na zachodzie przepisy mówią wprost: samochodom z instalacją gazową nie wolno parkować poniżej pewnego poziomu - na przykład we Włoszech wtedy, gdy płyta parkingowa umieszczona jest 60 cm niżej niż ulica, a pomieszczenie nie posiada otworów wentylacyjnych na wysokości 50 cm od podłogi. W Polsce jednak tak precyzyjnie sformułowanego przepisu nie ma.

LPG czy CNG?

- Zapewne nowe pomysły właścicieli parkingów sprawią, że wiele osób zastanowi się teraz, czy warto montować instalację LPG, czy może jednak pozostać przy droższym rozwiązaniu jakim jest benzyna – mówi Piechociński. Zainteresowanie przeróbkami aut z benzynowych na gazowe już spadło. Powód: zapowiedź ministerstwa finansów o wprowadzeniu akcyzy na LPG. Podatek miałby obowiązywać już w tym roku. Byłby ustalany każdorazowo przez ministra finansów, ale nie powyżej określonego ustawowo limitu. Limit ten wyniósłby około 2 zł na litrze, co praktycznie zrównałoby poziom cen gazu i benzyny.

Zmiana prawa nie jednak wcale taka pewna – akcyzę chciała wprowadzić minister Teresa Lubińska, teraz, gdy urząd przejęła Zyta Gilowska, ręczne sterowanie podatkami może nie znaleźć jej uznania. W takiej sytuacji być może już niebawem najlepszym rozwiązaniem okaże się tankowanie gazu… ziemnego. W północnej Polsce sieć stacji oferujących CNG tworzy właśnie Pomorska Spółka Gazownictwa. Na razie bowiem gaz ziemny można zatankować i zainstalować zaledwie w kilku miastach – Radomiu, Rzeszowie, Przemyślu i Krakowie.

Gaz ziemny jest bardzo tani – za litr zapłacimy około 1,4 zł. Dużo droższa jest jednak sama instalacja – kosztuje około 6 tysięcy złotych. Plusem jest to, że gaz ziemny spalając się prawie nie zanieczyszcza środowiska, minusem jego dostępność. Dopóki nie powstanie taka liczba stacji, która pozwoli przemieszczać się bez problemu z jednego końca Polski na drugi, trudno będzie mówić o zainteresowaniu ludzi tego typu ofertą. Ostatnio jednak coraz więcej spółek gazowych zastanawia się nad rozwijaniem sieci stacji CNG. Może więc kiedyś będzie taniej. Pytanie tylko kiedy to „kiedyś” nastąpi?

Krzysztof Szczepaniak
Źródło: forum.siechnice.pl/viewtopic.php?t=2681