The world is full of choices.. Unlimited possibilities..

Temat: Lech Kaczyński Prezydent RP
Bełkot:
A w Grecji to inaczej sobie myśleli? Już daruj sobie bełkotanie o tej Grecji. Czy to był kraj z jakimiś wyjątkowo niskimi podatkami ?


Te argumenty odnoszą się do każdego podnoszenia podatków. Czyli co - nigdy nie podnosić? Do każdego. Dlatego w obecnych warunkach nie nalezy podnosic podatków bo przyniesie to odwrotny skutek. Upadek małej firmy zatrudniającej 4 osoby oznacza brak wpływów z VAT od tej firmy, oraz to, że 4 osoby przestaną płacić PIT i odprowadzać ZUS, ale za to zgłoszą się po zasiłki dla bezrobotnych. Ile innych firm trzeba, żeby to zrównoważyć podwyższonym VAT-em?


Mam inne zdanie. Czy Ty masz rację, czy ja - dopiero się przekonamy. Już się przekonaliśmy, ze ja mam rację, tylko do niektórych to nie dociera. Od lat 90-tych kolejne rządy podnoszą podatki a dziura w budżecie rośnie. A spadki bezrobocia były spowodowane głównie masową emigracją zarobkową, czyli kolejnymi dotkliwymi stratami dla społeczeństwa.


Nie wiem czy każdemu, ale może podaj przykład działań PiSowskiego rządu w latach prosperity, które posłużyły redukcji deficytu. Chętnie posłucham. Ale dlaczego PiS miało to robić? Przecież to populiści i ekonomiczni dyletanci. Byłbym mile zaskoczony jak by zrobili jakieś realne cięcia, ale się tego po nich nie spodziewam. Za to niemiło zaskakują mnie tłumaczenia Tuska, że on też nie zrobi "bolesnych cięć". Czyli co? PiS winne, że nie zrobiło cięć, ale jak PO się na to nie odważy to już niewinne?
Źródło: historia.org.pl/forum/index.php?showtopic=11234Temat: rodzaje podatków
Podatek dochodowy od osób fizycznych, osobisty podatek dochodowy, Personal Income Tax, PIT, powszechny, bezpośredni podatek o charakterze globalnym od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne ze stosunku pracy, emerytur, rent, zasiłków dla bezrobotnych, z działalności gospodarczej na własny rachunek, wykonywania wolnego zawodu, twórczości i działalności naukowej, oświatowej, literackiej, artystycznej i publicystycznej (w oparciu o umowę-zlecenie lub umowę o dzieło), z kapitałów i praw majątkowych oraz ich sprzedaży. Podstawą opodatkowania jest dochód, stanowiący różnicę między przychodem pieniężnym i ewentualnie w naturze a kosztami jego uzyskania ustalonymi w wielkości rzeczywistej - w odniesieniu do podatników prowadzących działalność gospodarczą, lub w formie zryczałtowanej - w przypadku pozostałych podatników. Podatnikami są wszystkie osoby fizyczne osiągające dochody, płatnikami są sami podatnicy (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek) lub ich pracodawcy. Źródłem opłacenia podatków dochodowych od osób fizycznych jest opodatkowany dochód. Podatek jest naliczany i odprowadzany do urzędu skarbowego zaliczkowo w momencie uzyskiwania dochodu, a rozliczany przez podatnika (lub na jego wniosek przez pracodawcę, jeśli osiąga dochody tylko z jednego źródła) po upływie roku podatkowego.

Źródło: forum.tfi.pl/index.php?showtopic=1699


Temat: Sławomir Sławski o podatku dochodowym w TV Silesia
PIT to 1/6 wpływów do budżetu. Wystarczy obniżyć wydatki o 1/6 i likwidacja PITu jest możliwa. Likwidacja niepotrzebnych urzędów , zasiłków , prywatyzacja molochów do których się dopłaca , likwidacja KRUSU . I zasiłki , i dopłacanie do molochów , i KRUS i niepotrzebne urżędy (czyli ich większość ) to szkoda dla gospodarki. A zajmuje to dużą część budżetu
Gdyby Polska miała taki procent wydatków budżetowych jak USA, czyli 29 % , a teraz mamy 45 % , to mogłaby wydatki (czyli też podatki )obniżyć o 36 %(!) , a sam PIT to tylko 17 %.
Wtedy to co teraz ma się brutto( nie licząc przymusowych składek ubezpieczeniowych) , dostawałoby się na rękę . Spadłoby bezrobocie , PKB było wzrosło i tak dalej
Źródło: mikke.fora.pl/a/a,5025.html


Temat: Podatek liniowy.
Dlaczego się nie zrozumieliśmy? Przecież tak samo jak Ty uważam, że podatek CIT jest środkiem do uzyskania rozwoju gospodarczego, jednakże nie tylko CIT, ale również PIT i VAT. Nie pomijam Skarbu Państwa, bo jak już napisałem obniżanie podatków powoduje wzrost liczby osób pracujących, spadek bezrobocia => wzrost wynagrodzeń, zmniejszenie liczby osób, którym wypłacane są zasiłki gdyż wiele osób bezrobotnych znajduje pracę, a wszystko to przekłada się na wzrost dochodów Skarbu Państwa (oczywiście przy racjonalnym obniżeniu podatków np z 19% do 16 czy 17, a nie do 1%). Też jestem zwolennikiem liberalizmu a więc i przeciwnikiem takich socjalnych partii jak np. PO czy PiS. Niczym mnie nie uraziłeś, po prostu mamy inne zdanie i każdy z nas chce przekonać drugą stronę. Owszem, zyskałbyś gdyby podatki były nieco wyższe a Twoje wynagrodzenie wzrosło np. o 100%, ale czy nie wolałbyś by Twoje zarobki wzrosły o 100% a podatki zmalały? I bardzo dobrze, że nie liczyłbyś na ulgi przy podatku liniowym. Tutaj też jestem zdania, że lepiej ulgi zlikwidować a jeszcze bardziej obniżyć podatki. Po co płacić podatki by później je odliczać? Toż to przecież bez sensu. Po co koszta uzyskania przychodu itd? Lepiej zamiast wprowadzać takie komplikacje podatkowe obliczyć na jakim poziomie obecnie są "pobory" (wszystkie opłaty od kwoty brutto) i potem zlikwidować wszelkiego rodzaju ulgi itp. i obliczyć nowy niższy podatek liczony od kwoty brutto, ale taki, by był niższy niż pobierany kwotowo obecnie. A jak poradzić sobie z ludźmi biednymi, którzy straciliby na ulgach? Wprowadzić dla nich np zasiłki na dzieci itp.
Źródło: kwa24.pl/forum/viewtopic.php?t=357


Temat: roliczenie roczne firmy oraz bezrobotnego
czy wie ktos jak sie rozlicza osobe, ktora do pazdziernika prowadzila dzialalnosc gospodarcza, a nastepnie przeszla na zasilek dla bezrobotnych ?
to ma byc osobno pit-36 oraz pit-37 ?

Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=456403


Temat: GOSPODARCZO-SPOŁECZNE
Balcerowicz: rząd powinien ciąć wydatki, a nie podnosić podatki
PAP - 05-08-2010 18:24
Prof. Leszek Balcerowicz uważa, że rząd powinien ograniczać wydatki, a nie podnosić podatki. Jego zdaniem stan polskich finansów szkodzi rozwojowi gospodarczemu Polski.
Balcerowicz - który w czwartek uczestniczył w konferencji Forum Obywatelskiego Rozwoju - uważa, że stan polskich finansów nie jest dobry i szkodzi rozwojowi gospodarczemu. "Po pierwsze, mamy poziom wydatków publicznych najwyższy (...) po Słowenii, Węgrzech i Czechach" - zaznaczył. Dodał, że kraje te - zwłaszcza Słowenia i Czechy - mają wyższy poziom dochodu na mieszkańca. Wskazał też, że relacja długu publicznego Polski do PKB jest też jedną z najwyższych w regionie.

"Ten stan finansów publicznych naszego państwa wziął się w bardzo dużej mierze z działań i zaniechań w latach 2005-2007" - powiedział i dodał, że drugim czynnikiem był światowy kryzys finansowy.

Zdaniem Balcerowicza lekarstwem na tę sytuację jest ograniczanie wydatków. "W kraju, w którym podatki i tak są bardzo wysokie na tle krajów porównywalnych, jeżeli się myśli o rozwoju gospodarczym (...) nie można zaczynać od podwyżki podatków" - powiedział, odnosząc się do zaproponowanej przez rząd podwyżki podatku VAT.
Wiadomości z kraju i ze świata

Balcerowicz przedstawił propozycje dot. ograniczenia wydatków: zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat (ma to przynieść ograniczenie wydatków o 5 mld zł w 2011 r., 15 mld zł w 2012 r. i 45 mld zł w 2020 r.), objęcie największych gospodarstw rolnych podatkiem dochodowym (2-3 mld zł w 2012 r.), likwidację w PIT ulgi na dzieci (6 mld zł w 2012 r.), rezygnację z podwyżek dla nauczycieli w latach 2010 - 2011 i zmniejszenie zasiłku pogrzebowego.

FOR chce też likwidacji w PIT ulgi internetowej (0,4 mld zł w 2012 r.), ograniczenia długość płatnego urlopu macierzyńskiego do 20 tygodni i wprowadzenia zasady, że zasiłków chorobowych nie wypłaca się przez 3 pierwsze dni choroby, niezależnie od jej całkowitej długości.

Zdaniem ekspertów FOR, kraje Unii Europejskiej przeprowadzają reformy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia - Czesi i Słowacy chcą zmniejszyć wysokość zasiłków dla bezrobotnych, Holandia zamierza podwyższyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat, a Grecja w latach 2010 - 2013 podniesie wiek emerytalny kobiet z 60 do 65 lat. Belgia w 2009 r. podniosła wiek emerytalny z 64 do 65 lat. Na Słowacji w latach 2011-2014 wiek emerytalny kobiet wzrośnie z 55 do 62 lat.
Źródło: laborek.fora.pl/a/a,176.html


Temat: Problemy z rodzicielem za granicą
Na początek chciałbym uświadomić wszystkich że przejrzałem cale forum
Mimo że podobny tytuł się pojawiał nie raz, to zauważyłem że wszystkie problemy były dużo bardziej "ekstremalne" od mojego. Dlatego proszę Was o jakąś wskazówkę na temat tego co mam teraz począć z tym felernym wnioskiem o PKS.
Mój ojciec pracuje za granicą od wielu lat. Rozlicza się normalnie z brytyjskim rządem. Moi rodzice rozliczają się oddzielnie. Kiedy poprosiłem o zaświadczenie o zarobkach z US dali mi do wypełnienia pit (który ma wypełnić mój ojciec) na temat jego dochodów otrzymanych za granicą. Dopiero po tym dadzą mi zaświadczenie. Problem polega na tym, że jeżeli przekalkuję zarobek taty w funtach na złotówki przychód będzie tak duży że na kredyt studencki się nie załapię. (pomijam fakt że ojciec musi utrzymać mieszkanie w którym mieszka za granicą i zrobić wiele opłat które pomniejszają jego de facto realny dochód, przez co pieniądze które wysyła do PL nie są wcale wysokie).

1. Pani od PKS w PKO BP powiedziała żebym postarał się zaświadczenie o zarobkach zerowych z US? Czy może mi ktoś powiedzieć czy to jest możliwe w przypadku osoby pracującej za granicą?

2. A może wziąć zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające fakt pozostawania bez pracy z prawem lub bez prawa do zasiłku (stypendium) które bierze się w przypadku bezrobotnych członków rodziny? Może fakt że nie ma pracy w PL i zaświadczenie z UP wystarczyłoby bankowi żeby uznać jego dochody za zerowe?

3. Czy jest ktoś na forum, kto ma podobny przypadek? Rodzice żyjący w normalnym legalnym związku, z tym że jedno pracuje za granicą? Jak poradziliście sobie z wzięcie kredytu?

4. Może przelicznik zarobków po najniższym kursie funta z okresu pracy ojca by pomógł, ale czy jest to możliwe? Zarobek w PITcie wpisujemy w złotówkach.

5. Może mimo złożenia takiego PITu dostanę zaświadczenie o zarobkach zerowych w Polsce. To byłoby wystarczające...

6. Teraz pojawia się problem, czy w takim wypadku to koniec marzeń o PKS?

Pomóżcie...
Źródło: kredytstudencki.fora.pl/a/a,1160.html


Temat: Kryzys ekonomiczny
Fala kryzysowa dotarła na Ziemię Sztumską juz w ubiegłym roku. Juz wiosną ubieglego roku z inwestowania w strefie ekonomicznej zrezygnowali duńscy inwestorzy tłumacząc ograniczenie swoich planów inwestycyjnych pogorszeniem koniunktury.
Pojawiają się kolejne oznaki chociaż, z rozmów z przedsiębiorcami, narazie nie widać jakiegoś szczególnego zagrożenia na rynku pracy. To wszystko jednak może się dziać podskórnie a my nawet nie będziemy o tym wiedzieć.
Ja podam kilka przeze mnie zarejestrowanych oznak pogorszenia sytuacji:
1. Spadają wpływy do budżetu gminy z tytułu udziału w podatku PIT. To jednak znaczy, że jest więcej bezrobotnych mieszkańców.
2. W stosunku do pierwotnych deklaracji tak wielu mieszkańców nie może skorzystać z oferty spółdzielni Renawa ponieważ banki zaostrzyły politykę kredytową.
3. Inwestorzy z którymi obecnie rozmawia specjalna strefa bardzo chcą inwestować ale nie mogą podjąc ostatecznej decyzji. Ważą bardzo wnikliwie ryzyko.
4.Jest mniejsze zainteresowanie kupnem wystawionych naq sprzedaż nieruchomości. Niektóre z nich są cenniejsze z naszego majątku np. Ośrodek w Krynicy Morskiej, budynek w przedszkolu.
5. Pod znakiem zapytania stoją planowane inwestycje drogowe GDDKiA i Zarządu Dróg Wojewódzkich. GDDKiA nie ma nawet jeszcze budżetu na ten rok.
6. Wojewoda nie przekazuje terminowo pieniędzy z budżetu państwa na zasiłki rodzinne i pomoc społeczną. Są już takie sytuacje, że mieszkańcy z decyzjami odchodzą z kwitkiem spod kasy.
7. Nie wiadomo jak potoczą się losy sprzedaży zamku na centrum hotelowe. Rok temu było dużo większe zainteresowanie dlatego też gmina przygotowała taką ofertę inwestycyjną.
Trafiliśmy ze swoimi gminnymi planami w kiepski moment ale nie można się poddawać i trzeba pracować. Raz jest lepiej raz gorzej. Ważne jak to długofalowo wychodzi.
Źródło: sztum.info.pl/forum/viewtopic.php?t=448