The world is full of choices.. Unlimited possibilities..

Temat: Dymek
" />
">Z jedej strony sobie pomyślałem, że klikaset milionów złotych z budżetu idzie rocznie na leczenie osób, które nabawiły się m.in. raka przez palenie papierosów.Pal licho palaczy, lepiej pomyśl o biernych odbiorcach nikotyny, ludziach, którzy nie chcą wąchać tego smrodu, a są do tego zmuszeni, chcąc sobie posiedzieć w dowolnym lokalu. Nie dość, że następnego dnia człowiek i całe jego ubranie cuchnie jak opiekany nad ogniskiem kalosz (nałogowcy tego nie czują, z przytępionymi nosami), to jeszcze może niczego nie pić, a i tak od zatrucia nikotyną będzie miał mniejszego czy większego kaca (skądinąd to potęguje nieprzyjemności związane z alkoholem, stąd też niektórzy są bardzo zdziwieni, że pijąc na świeżym powietrzu następnego dnia objawy są mniejsze). Jedyne co mnie pociesza, to przezroczyste klatki dla palaczy na lotniskach, pociesznie to wygląda
Źródło: militarium.net/forum/viewtopic.php?t=3847Temat: kudzu lek na nałogi
Kudzu wspomaga leczenie nałogu Kudzu Vine Pueraria Lobata jest rośliną jadalną, występującą w Ameryce i Azji. Korzeń tej rośliny posiada dużą zawartość skrobi bogatej w związki zwane izoflawonoidami. Stosuje się go w diecie oraz przy wspomaganiu wielu terapii. Kudzu Root czyli Korzeń Kudzu reguluje proces trawienia, wykazuje właściwości odtruwające, redukuje spożycie alkoholu, nikotyny i innych używek.
Wspomaga układ nerwowy, krążenia, wykazuje pozytywne działanie przy kuracji antyalergicznej.
Pomocny w zmniejszaniu nadmiernego apetytu. Ma zastosowane przy wspomaganiu terapii w okresie menopauzy.

Na początku lat 90-tych na Uniwersytecie Harwardzkim w Bostonie oraz na wspomnianym już wyżej Uniwersytecie w Północnej Karolinie potwierdzono, że kudzu:

* pomaga zredukować spożycie alkoholu,
* bierze udział w procesie hamowania rozkładu etanolu na szkodliwy aldehyd octowy – substancję wywołującą objawy zatrucia (rozszerzenie naczyń krwionośnych, spadek ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie twarzy i kończyn, uczucie duszności, zaburzenia rytmu serca, nudności i wymioty), wspomaga regenerację wyniszczonego organizmu.

Badania te potwierdzili uczeni z Uniwersytetu Karolińskiego w Szwecji.
W 1993 roku odkryto w korzeniu kudzu izoflawony, które przypuszczalnie odgrywają kluczową rolę w walce z uzależnieniami. Wśród nich wyróżniają się: daidzyna (glikozyd), daidzeina (aglikon), pueraryna, genistina (glikozyd) oraz genisteina (aglikon). Według przeprowadzonych badań substancje te z jednej strony mogą powodować zmniejszenie zapotrzebowania na alkohol, a z drugiej strony wspomagają odtruwanie organizmu z toksycznych substancji powstałych podczas metabolizmu alkoholu. Co więcej, kudzu jest bogate w żelazo i inne składniki mineralne (sód, wapń) oraz węglowodany (głównie skrobię) i zawiera więcej dających energię kalorii niż miód. Dlatego naukowcy wysnuli dwa wnioski. Pierwszy to możliwość zastosowania kudzu w zapobieganiu chorobie alkoholowej i jako preparatu wspomagającego wyjście z uzależnienia alkoholowego. Natomiast drugi wniosek jest taki, że kudzu można wykorzystać jako środek wspomagający leczenie alkoholików w ich problemach z zatrutą wątrobą, złym trawieniem, słabym krążeniem, bólami głowy, mięśni, nieprawidłowo działającym układem nerwowym, ogólnym osłabieniem i wyczerpaniem organizmu.

Współczesne zastosowania kapsułek i tabletek Kudzu

Preparat Kudzu:

* wspomaga kurację antyalkoholową oraz antynikotynową,
* działa wspomagająco, ochronnie na osoby zagrożone uzależnieniem od alkoholu,
* pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na alkohol.Preparat Kudzu pomaga też zregenerować organizm:

* wspomaga odtruwanie wewnętrznych organów, a w szczególności wątroby,
* pomaga uregulować trawienie, łagodzi nadkwaśność żołądka oraz biegunki,
* łagodzi bóle mięśni i głowy,
* korzystnie oddziaływuje na układ krążenia i układ kostny,
* wspomaga produkcję serotoniny i dopaminy, które wzmacniają układ nerwowy i pozytywnie
* wpływają na życie emocjonalne,
* ogólnie poprawia samopoczucie, dodaje sił.
http://www.suplement...index.php?id=14
http://www.kudzu.pl/

Źródło: nedds.pl/index.php?showtopic=458021


Temat: Czy "przedawkowaliscie" kiedyś nikotynę? Przez e-palenie...?
" />@Pozytywka
Ten temat już był kiedyś wałkowany (jakieś 10 miesięcy temu). Konkluzje były takie:
Wszystkim można się zatruć, solą i cukrem też. Różnica polega na tym, że nadmiar większości przyjmowanych substancji jest natychmiast widoczny, a nikotyny nie. Niektórzy ludzie mają niski poziom tolerancji nikotyny, co powoduje, że dawki duże, ale nieodczuwalne dla jednych, na innych mogą podziałać dużo aktywniej.
Nikotyną zatruć się można nawet śmiertelnie, ale jest to znacznie trudniejsze, niż się wydaje. Trzeba by przyjąć naraz (w jednej chwili!) ok. 60 mg nikotyny, co w e-paleniu jest raczej niemożliwe. Dawki pobierane z e-papierosa bardzo rozkładają się w czasie, a nikotyna w zasadzie w organizmie się nie kumuluje, więc śmiertelne zatrucie przez inhalację - jest nieprawdopodobne. No i żeby osiągnąć dawkę 60 mg trzeba by wypalić (naraz, powtarzam, w ciągu kilku minut) 2-3 ml liquidu. A to jest niewykonalne! Chyba że się wypije butelkę liquidu, ale to już nie jest e-palenie.
"Podtrucie", objawiające się jednak inaczej, niż to opisuje @pozytywka, zdarza się zwykle na początku palenia papierosów tytoniowych. Są to zawroty głowy, uczucie oszołomienia, kruczenie w brzuchu (i często biegunka), drżenie rąk, osłabienie, rzadko zaburzenia widzenia. Ciśnienie pozostaje bez zmian albo rośnie na skutek emocji! U e-palaczy "podtrucie" nikotyną objawia się słabym oszołomieniem (bo nie ma otępiającego tlenku węgla), uciskiem w głowie, podnieceniem (np. trudnościami w zasypianiu). Biegunki nie ma, bo w zasadzie nie wywołuje jej nikotyna, ale inne składniki dymu tytoniowego; nikotyna ma tu udział minimalny. W obu wypadkach utrata świadomości to rzecz wyjątkowa i występuje tylko w bardzo ciężkim zatruciu, którego e-palenie nie wywołuje.
W "podtruciach" utraty świadomości nie ma. W każdym razie ja w swojej praktyce nigdy się z tym nie spotkałem, a zajmowałem się tym jako lekarz przez wiele lat.
W przypadku @pozytywki rozważałbym inne przyczyny niż "podtrucie" nikotyną, głównie chwilowy spadek ciśnienia tętniczego krwi prowadzący do omdlenia. Do takich spadków, zwłaszcza u osób młodych (głównie kobiet) dochodzi np. w momentach fizjologicznego przełomu endokrynalnego (np. w momencie jajeczkowania, podczas startu mechanizmów naprawczych po miesiączce, w czasie aktywacji wydzielania gestagenów itp.), także w różnych stanach nerwicowych (bodziec może być minimalny, wręcz niezauważalny, np. jakaś myśl), w nerwicowych zakłóceniach przewodnictwa mięśnia sercowego (serie skurczów dodatkowych - tego się nie leczy), a najczęściej bez uchwytnej przyczyny.
Nie byłbym taki pewny, że to, co opisuje @pozytywka, zostało spowodowane przez nikotynę. Z opisu wynika, że nie. To mało prawdopodobne.

Polecam tekst "E-papierosy: zarzuty a fakty".
Źródło: papierosyforum.pl/viewtopic.php?t=440


Temat: Niedosłuch i nagła głuchota
" />Niedosłuch

Niedosłuchem nazywamy pogorszenie zdolności słyszenia dźwięków. Niedosłuch może być wrodzony obecny już w momencie urodzenia dziecka, jako skutek wad genetycznych lub czynników uszkadzających płód np. infekcja wirusowa u matki. Uszkodzenie słuchu może powstać po porodzie - jest to niedosłuch nabyty. Niedosłuch nabyty może powstać w każdym okresie życia: w okresie okołoporodowym, dzieciństwie lub w życiu dorosłym. Najczęstsze przyczyny to: uogólnione infekcje wirusowe i bakteryjne, zażywanie leków ototoksycznych, stany zapalne ucha środkowego i wewnętrznego, urazy, nowotwory, nadmierna ekspozycja na hałas.
W zależności od stopnia uszkodzenia narządu słuchu rozpoznaje się niedosłuch:
- lekki - niemożność usłyszenia cichego szeptu, szumu liści,
- umiarkowany i znaczny - problemy ze słyszeniem i rozumieniem nawet bardzo głośnej mowy,
- głęboki - możliwość usłyszenia tylko bardzo głośnych dźwięków jak np. głośny krzyk,
- głuchotę - która polega na całkowitym braku słuchu.
Ze względu na miejsce uszkodzenia narządu słuchu wyróżnić można:
- niedosłuch przewodzeniowy - powstający w wyniku uszkodzenia aparatu przewodzącego dźwięk: ucho zewnętrzne i ucho środkowe: błona bębenkowa, kosteczki słuchowe, trąbka słuchowa,
- niedosłuch odbiorczy - będący skutkiem uszkodzenia ucha wewnętrznego lub pnia nerwu słuchowego,
- niedosłuch mieszany - powstający w wyniku uszkodzenia zarówno ucha środkowego jak i wewnętrznego,
- niedosłuch centralny - efekt uszkodzenia dróg słuchowych w mózgu.
U małych dzieci z dużym niedosłuchem obserwuje się brak rozwoju lub opóźnienie rozwoju mowy oraz zaburzony rozwój emocjonalny, psychiczny i poznawczy. Dzieci z mniejszym niedosłuchem mogą mieć wadę wymowy, mowa dziecka jest niewyraźna, obserwuje się u tych dzieci zaburzenia koncentracji, trudności w nawiązywaniu kontaktów i gorsze wyniki w nauce. Dorośli, u których pojawił się niedosłuch lub ich słuch stopniowo się pogarsza, skarżą się na uczucie zatkania ucha, problemy z rozumieniem mowy, nadwrażliwość na hałas, szum uszny.

W przypadku podejrzenia wady słuchu należy wykonać diagnostykę otologiczną i audiologiczną. Wykonuje ją lekarz laryngolog lub audiolog. Na podstawie tych badań można określić stopień niedosłuchu i jego przyczynę oraz zastosować odpowiednie leczenie. U osób ze schorzeniami ucha zewnętrznego lub środkowego wdraża się leczenie farmakologiczne lub operacyjne: drenaż ucha w wysiękowym zapaleniu ucha, usunięcie guza perlaka lub nerwiaka, zabiegi rekonstrukcyjne kosteczek słuchowych i błony bębenkowej w wadach lub utrwalonych zmianach pozapalnych. W przypadkach, w których wyleczenie pozwalające na poprawę słyszenia jest niemożliwe, stosuje się odpowiednie aparaty słuchowe lub implant ślimakowy. Zastosowanie we właściwym czasie rehabilitacji w aparatach słuchowych lub z implantem ślimaka pozwala na prawidłowy rozwój mowy u dzieci i na komfortowe porozumiewanie się u osób dorosłych.


Nagła głuchota

Nagłą głuchotą określamy nagły ubytek odbiorczy słuchu o nieznanej etiologii, obejmujący kilka częstotliwości (najczęściej trzy sąsiadujące), o natężeniu większym niż 30 dB dokonujący się w ciągu 3 dni, spowodowany niedotlenieniem komórek zmysłowych narządu słuchu.
Czynniki ryzyka
- czynniki ogólne związane z chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzyca, choroby układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego )
- czynniki związane z chorobami uszu (niedosłuch pochodzenia genetycznego, otoskleroza, przewlekłe zapalenie uszu, przebyte urazy głowy, praca w hałasie).
Wraz z wiekiem wzrasta liczba zachorowań na nagłą głuchotę, szczyt zachorowań obserwuje się między 50-60 rokiem życia.

Przyczyny nagłej głuchoty
1. Urazy
- bezpośrednie - złamanie kości skalistej, postrzały, urazy czaszki, uderzenie pioruna, uraz akustyczny, uszkodzenie wywołane przez prąd wysokiego napięcia,
- pośrednie - zwichnięcie kręgów szyjnych, uszkodzenie pnia nerwu VIII przy złamaniach piramidy.
2. Zaburzenia naczyniowe tętnicy słuchowej wewnętrznej i uszkodzenie nerwu słuchowego przez:
- krwawienie,
- nadczynność tarczycy,
- zatrucie ołowiem, dwutlenkiem węgla,
- zakrzepy,
- zatory tłuszczowe,
- zatory azotowe w chorobie kesonowej,
- ochłodzenie i przegrzanie,
- czynniki psychoemocjonalne,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego.
3. Uszkodzenie przez drobnoustroje
- zapalenie błędnika w przebiegu ostrego lub przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie błędnika w przebiegu chorób zakaźnych.
4. Uszkodzenie wirusowe
- półpasiec uszny,
- odra, świnka, ospa wietrzna, grypa.
5. Uszkodzenie ototoksyczne
- niektóre antybiotyki i salicylany,
- nikotyna, alkohol.
6. Uszkodzenia alergiczne
7. Psychogenna głuchota
8. Guzy nerwu VIII

Objawy
Nagłe, zwykle jednostronne upośledzenie słuchu o charakterze zatkania ucha, uczucia zalegania waty, pełności w uchu, czasem z towarzyszącym szumem usznym, zazwyczaj o charakterze pisku czy gwizdu, niekiedy współistnieją zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Postępowanie
U każdego z chorych z nagłą głuchotą lub nagłym pogorszeniem słuchu należy przeprowadzić:
- badanie ogólne i otolaryngologiczne,
- dokładne badanie audiologiczne,
- badanie pobudliwości błędników (elektronystagmografia),
- konsultację neurologiczną i okulistyczną,
- badanie USG przepływów naczyniowych,
- rezonans magnetyczny głowy.

Leczenie
Nieznana, być może wieloczynnikowa etiologia, rzadkość występowania, znaczny odsetek samoistnych wyleczeń oraz różne metody oceny uzyskiwanych wyników leczenia sprawiają, że brak jest wiarygodnie sprawdzonych leków i metod leczenia nagłej głuchoty.
W większości doniesień na ten temat podkreśla się konieczność intensywnego polipragmatycznego leczenia.

Najczęściej stosuje się kilka leków ukierunkowanych na:
- poprawę mikrokrążenia,
- hemodilucję (dekstran, Manitol, HES),
- wpływ na układ krzepnięcia poprzez hamowanie agregacji płytek, obniżanie poziomu fibrynogenu,
- leczenie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne,
- leczenie przeciwwirusowe,
- leczenie tlenem hiperbarycznym,
- leczenie jonotropowe poprzez aktywację kanałów wapniowych (lidokaina),
- farmakologiczne zmniejszanie objętości endolimfy.

Nagły niedosłuch odbiorczy (czuciowo-nerwowy) powinien być dla każdego lekarza przypadkiem ostrym, wymagającym możliwie szybkiej diagnostyki i wczesnego wdrożenia leczenia, najlepiej w wysokospecjalistycznym ośrodku otolaryngologicznym.
Źródło: nf2.com.pl/viewtopic.php?t=72